Funkcje w monitorach

Funkcje w monitorach

Obecnie monitory wyposażone są coraz częściej w wiele funkcji, które znacznie zwiększają ich możliwości. Brylują tu zwłaszcza ekrany dla graczy, nastawione na jak największą płynność rozgrywki.

Oprócz tego zapominać nie można o coraz częstszej integracji z urządzeniami mobilnymi czy tak przydatnych funkcjach jak tuner telewizji cyfrowej. W zależności od potrzeb wszystkie one mogą znaleźć zastosowanie.

Monitory AiO

Monitor typu All-in-One nieco różni sie do komputera tego typu. Komputery AiO są wyposażone w zaawansowane podzespoły i najczęściej dystrybuowane z systemem operacyjnym Windows. Z kolei monitory zazwyczaj wyposażone są w mniej wydajne procesory ARM, niewielką ilość pamięci oraz prosty system operacyjny, np. Android lub Chrome OS. Można z nich korzystać w pełni samodzielnie po podłączeniu klawiatury i myszy lub za pośrednictwem ekranu dotykowego. System stanowi tu jednak bardziej dodatek i zazwyczaj monitory tego typu mimo wszystko podłączone są również do tradycyjnych komputerów.

Tuner telewizyjny

Wbrew pozorom wbudowany tuner telewizyjny to wciąż istotny dodatek dla wielu użytkowników. Przewaga wbudowanego tunera nad tym podłączanym do komputera to przede wszystkim brak konieczności korzystania z komputera, gdy chcemy oglądać telewizję. Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej zapewni wbudowany tuner DVB-T zgodny z MPEG-4. Urządzenie będzie wyposażone w pilot, co pozwala na korzystanie z niego jak z tradycyjnego telewizora. Wbudowany tuner daje oczywiście dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji telewizji naziemnej, np. EPG. Do tego dochodzą niezbędne złącza, np. Common Interface, pozwalające na umieszczenie modułów płatnej telewizji, wejście RF do podłączenia anteny czy analogowe złącza audio-wideo. Szczególnie te ostatnie są dosyć istotne. Dzięki nim bez problemu do monitora podłączymy np. starszy dekoder satelitarny czy konsolę do gier, np. PlayStation 2 lub Xbox. Oczywiście, wbudowane złącze HDMI do podłączenia komputera to standard. Częstym dodatkiem jest również możliwość odtwarzania multimediów z pamięci podłączanych do portu USB. Rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane również w tradycyjnych telewizorach.

Menu ekranowe

Funkcja menu ekranowego, inaczej nazywana OSD (on screen display), pozwala na zmianę parametrów wyświetlanego obrazu. Zaawansowani użytkownicy mogą kontrolować jasność monitora, nasycenie kolorów czy ostrość obrazów. Dla innych przygotowano gotowe ustawienia przeznaczone do oglądania filmów, gier czy pracy z tekstem. W monitorach z większą liczbą wejść jest możliwość wyboru źródła. Parametry obrazu mogą być również dobierane automatycznie dzięki czujnikowi światła stosowanemu w droższych monitorach. Jest również możliwość ustawienia współczynnika proporcji obrazu. Rozwiązanie to można zastosować np. w wypadku starszych gier, które nie uruchamiają się w rozdzielczościach panoramicznych – obraz jest wtedy ucinany po bokach i ma proporcje odpowiadające wybranej rozdzielczości, co zapobiega zniekształceniom.

Menu ekranowe

Częstotliwość odświeżania

Jest obok czasu reakcji matrycy najważniejszym parametrem wpływającym na płynność obrazu. Oznacza ona liczbę obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy. W monitorach CRT zbyt mała częstotliwość odświeżania mogła powodować migotanie obrazu, co znacząco męczyło wzrok. Aby tego uniknąć pracowały one z częstotliwością odświeżania nawet 100 Hz. W monitorach LCD migotanie nie powinno dokuczać użytkownikowi, w związku z tym za wystarczające uznano odświeżanie z częstotliwością 60 Hz. I faktycznie tak jest, większości użytkowników będzie to w zupełności wystarczało. W grach sieciowych, np. typu „Counter Strike: Global Offensive”, dla niektórych graczy może być to jednak za mało. Dlatego też producenci w monitorach gamingowych stosują odświeżanie 120 lub nawet 144 Hz. Rozwiązanie to zapewnia zdecydowanie większą płynność obrazu, dzięki czemu komfort gry jest znacznie większy. Daje to równie istotną przewagę graczom podczas rozgrywek sieciowych. Aby uzyskać taką częstotliwość odświeżania, monitor musi być podłączony do komputera cyfrowym złączem, np. DVI Dual Link, HDMI 2.0 lub Display Port 1.2 albo nowszym. Na koniec warto jeszcze dodać, że nie można porównywać częstotliwości odświeżania monitora LCD do tej w telewizorze LCD. Pomimo tej samej techniki wykonania paneli w telewizorze za odświeżanie odpowiada „elektronika”, która „dorabia” klatki pośrednie, niezawarte w materiale źródłowym, tym samym zwiększając wrażenie płynności ruchu. W monitorach nie ma z tym problemu i jeśli tylko pozwala na to wydajność komputera, obraz może być podawany z liczbą klatek odpowiadającą odświeżaniu.

2016-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket