Aluminium

To w zasadzie szklista powłoka krzemianowa, która ma zabezpieczać naczynia przed korozją i która daje duże możliwości eksperymentowania z kolorystyką i wzornictwem. Naczynia emaliowane charakteryzują się różnorodną kolorystyką. Zbudowane są z czterech warstw: emalii kryjącej (jest to warstwa zewnętrzna, może być kolorowa lub wytłaczana we wzory, np. kwiatowe), emalii podstawowej (grunt), emalii pośredniej oraz stali. Sama emalia powstaje z płatków szkła i jest stapiana w wysokich temperaturach rzędu 820–850 °C. Garnki emaliowane równomiernie rozprowadzają ciepło, można je stosować na płytach ceramicznych i indukcyjnych (chyba że producenci nie zalecają ich używania) oraz myć w zmywarce.

Aluminium

Miedź

Jest bezkonkurencyjna pod względem szybkiego i równomiernego przepływu ciepła oraz bardzo trwała. Niestety, wchodzi w reakcję z większością produktów spożywczych i jest nieco toksyczna. Dlatego nowoczesne garnki, rondle czy patelnie miedziane maja wewnątrz specjalne powłoki, często też używa się jej, jako warstwy w dnach naczyń. Bez względu na rodzaj powłoki naczynia wymagają przetarcia rozpuszczalnikiem acetonowym jeszcze przed pierwszym użyciem, co zabezpieczy je przed powstawaniem nieestetycznych zacieków. Naczynia miedziane można stosować na wszystkich rodzajach kuchenek gazowych i elektrycznych.

Miedź

Żeliwo

Najogólniej mówiąc, to stop żelaza z węglem. Jest trwałe, nie odkształca się, równomiernie przewodzi ciepło i dobrze je utrzymuje, jest jednak ciężkie, dosyć kruche i bardzo się nagrzewa. Naczynia bez powłok trzeba zabezpieczać olejem przed rdzewieniem i przywieraniem potraw. Garnki, rondle czy brytfanny żeliwne można podzielić na te z „surowego” żeliwa (trzeba je odpowiednio przygotować przed pierwszym użyciem) oraz ze specjalną powłoką z emalii, ceramiki czy innej nieprzywierającej warstwy. Warto wiedzieć, że związki żelaza zawarte w warstwie garnka przenikają do potraw, jednak nie są szkodliwe dla organizmu.

Żeliwo
2016-12-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket