Klasyfikacja i podział

Klasyfikacja i podział

Zawarte tu informacje mogą być pomocne dla wszystkich, którzy się wahają, jaki rodzaj naczyń wybrać, zwłaszcza gdy kompletują dopiero podstawowe wyposażenie kuchenne.

Wielkość i kształty naczyń są na pewno bardzo istotne dla użytkowników, ale to nie one w zasadniczy sposób wpływają na ich podział oraz klasyfi kację. Co w takim razie je wyróżnia? Oto trzy zasadnicze kwestie: rodzaj obróbki termicznej potraw – gotowanie (duszenie), smażenie (grillowanie) i pieczenie oraz zapiekanie, czyli przeznaczenie naczyń, materiał, z jakiego są wykonane, oraz sposób ich zasilania – czy przyrządzamy potrawy na kuchniach (płytach kuchennych) gazowych, elektrycznych, indukcyjnych czy też garnki lub patelnie są bezpośrednio zasilane energią elektryczną.

Rodzaj obróbki termicznej

W tym miejscu można mówić o gotowaniu (także na parze), smażeniu oraz pieczeniu.

Gotowanie (garnki)

Charakteryzują się zazwyczaj okrągłym kształtem i dwoma uchwytami. Różnią się przede wszystkim pojemnością, wysokością, materiałem, rodzajem dna. Dobry garnek szybko się nagrzewa, a jego dno jest kilkuwarstwowe i doskonale równomiernie rozprowadza ciepło, ma też wygodne uchwyty. Jego niezbędnym elementem jest pokrywa, która powinna szczelnie przylegać do krawędzi i najlepiej, jeśli ma otwór na ujście pary. Naczynia do gotowania na parze są zwykle dwu- lub trzyczęściowe, a także szybkowary. Do grupy garnków można zaliczyć też rondle, które budową przypominają połączenie patelni i garnka, a wyposażone są w długi uchwyt.

Gotowanie

Smażenie (patelnie)

Mogą być duże i małe, klasyczne lub specjalne. Dobra patelnia ma nienagrzewający się uchwyt i bywa pokryta powłoką, do której nie przywierają smażone potrawy. Powinna także mieć dno dobrze i równomiernie rozprowadzające ciepło, a bywają modele ze wskaźnikiem temperatury na dnie, informującym, kiedy można rozpocząć smażenie.

Smażenie
2016-12-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket