Zasilanie latarki

Zasilanie latarki

Latarki są głównie zasilane z baterii lub akumulatorów. Najczęściej są używane baterie R6 lub R03 albo akumulatory tych wielkości. Wygodniejsze w użytkowaniu są latarki na akumulatory – wystarczy je naładować i nie trzeba pamiętać, aby mieć w zapasie baterie. Liczba baterii lub akumulatorków w latarce może być różna (jedna, dwie lub cztery).

Latarki mogą być zasilane za pomocą mechanizmu dynama, co jest bardzo użyteczną funkcją, gdy nie można kupić baterii lub naładować akumulatora. Kręcąc korbką, powoduje się uruchomienie prądnicy zamieniającej energię mechaniczną na prąd, która ładuje akumulator. Przykładowa prędkość obrotów to 120 obr./min. Czas świecenia jest zależny od liczby obrotów korbką: 1 LED po 1 minucie kręcenia zapewni 60 minut świecenia, 3 LED po 1 minucie kręcenia – do 30 minut, a po pełnym naładowaniu – do 1 godz. Zamiast korbki jest używany w dynamach także mechanizm naciskania dłonią.

W najlepszych latarkach profesjonalnych są stosowane elektroniczne sterowniki, zapewniające maksymalną wydajność i jasność oraz optymalne wykorzystanie pojemności baterii. Jeżeli latarka ma kilka trybów pracy, funkcja automatycznej pamięci zapamiętuje ostatnio używany tryb. Także elektronika steruje źródłem światła w trybie stroboskopowym.

2017-05-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket